| امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403

استانی

کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی

تاریخچه کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی

کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۶۰ پس از کانون استان تهران با سی و یک عضو و با پروانه های کارشناسی معتبر در رشته های راه و ساختمان ۱۸ نفر، کشاورزی ۶ نفر، تاسیسات ساختمان۱ نفر، آبیاری ۱ نفر، اموال منقول ۲ نفر، مکانیک اتوموبیل ۲ نفر و خط و امضاء ۱ نفر تشکیل شد و اولین اعضای هیئت مدیره آن آقایان اسماعیل اسماعیل پور از رشته راه و ساختمان و مرحومین یعقوب بنی اسماعیل، محمد حسین خیاط خامنه ای ، حمید کارنگ و اکبر مختاری معمار کلاً از رشته راه و ساختمان بوده اند.

اولین رئیس کانون مرحوم یعقوب بنی اسماعیل به مدت ۲ سال و پس از آن مرحوم محمد حسین خیاط خامنه ای به مدت ۱۴ سال بودند.
پس از تشکیل هیئت های علمی و فنی در رشته های مختلف موجود و با اعلام نیاز دادگستری محترم آذربایجان شرقی، اولین آگهی انتخاب کارشناس رسمی در مورخه ۶۲/۱۱/۲ توسط کانون آذربایجان شرقی در ۱۴ رشته مختلف اعلام و بر اساس ضوابط اعلام شده در قانون نسبت به انتخاب کارشناسان رسمی اقدام شد که پس از آن انتخاب کارشناسان رسمی در استان تا تصویب قانون سال ۸۱ ادامه داشته است.

کانون آذربایجان شرقی ضمن هماهنگی با کانون های مستقل تهران، اصفهان و فارس اقدام به برگزاری سمینار در سال ۷۵ در جهت بررسی حق کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی کرد و کارشناسان رسمی کانون آذربایجان شرقی در سمینارهای تشکیل یافته در استان های فارس و تهران شرکت فعالانه داشته اند. لازم به ذکر است که سمینار استان فارس برای بررسی اجاره بهاء و اجرت المثل و سمینار تهران برای بررسی سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت بوه است.

لایحه قانونی استقلال کارشناسان رسمی دادگستری مصوب سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۸۱ جاری و ساری بوده و با تصویب قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۱۳۸۱/۱/۸ ( قانون حاضر) به موجب ماده ۴۱ آن کلیه قوانین مربوط به کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۱۳۱۷/۱۱/۲۳ و اصلاحیه ۱۳۲۹/۲/۱۴ و لایحه قانون استقلال کانون کارشناسان رسمی مصوب ۱۳۵۸/۸/۱ شورای انقلاب محترم جمهوری اسلامی لغو گردیده است.

روسای کانون آذربایجان شرقی از ۱۳۶۰/۳/۲۶ به ترتیب عبارت بودند از:

مرحوم یعقوب بنی اسماعیل از سال ۱۳۶۰ لغایت ۱۳۶۲

مرحوم محمد حسین خیاط خامنه ای از سال ۱۳۶۲ لغایت ۱۳۷۷

مهندس حبیب اله عجمی از سال ۱۳۷۷ لغایت ۱۳۸۱

مهندس مقصود نسیمی از سال ۱۳۸۱ لغایت ۱۳۸۳

مهندس عبداله فتحی از سال ۱۳۸۳ لغایت ۱۳۸۶

مهندس حسن وثوقی از سال ۱۳۸۶ لغایت ۱۳۸۸

دکتر میر داود محامد خسروشاهی از سال ۱۳۸۸ لغایت ۱۳۹۵

مهندس عباس رنجبر از سال ۱۳۹۵ لغایت ۱۳۹۷

دکتر علی اکبر بالاگر از سال ۱۳۹۷ لغایت 1400

مهندس محمد حسن محقق از سال 1400 لغایت 1402

مهندس محمد ساسانی از سال 1402 تا کنون.

کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی با پشتوانه همکاران بصیر و دانشمند خود از زمان تاسیس تا امروز به عنوان بازوی توانمند تشکیلات قوه قضائیه و نیروی انتظامی و همچنین ادارات کل و شهرداری ها و ارگان های انقلابی و مردمی بوده و توانسته است همدوش خدمتگزاران مردم در کشور و مخصوصاً استان آذربایجان شرقی، قدم های موثر و مفیدی در مسئولیت های پیش بینی شده در قوانین و ارجاعات بردارد. این کانون در حال حاضر از مراکز عمده و توانمند علمی و کارشناسی کشور محسوب می شود که بخش مهمی از توان خود را جهت ارائه خدمات تخصصی کارشناسی به قوه محترم قضائیه و هم سو با سیاست های توسعه قضایی کشور مصروف می نماید.

کلیه حقوق برای کانون کارشناسان آذربایجان شرقی محفوظ است